נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

אוצרות אבודים – כל מה שצריך לדעת על החזרי מס

החזרי מס

כל עוד לא זכיתם בלוטו, סביר שלא ייפול עליכם כסף מהשמיים. גם כאשר מדובר על החזרי מס, אין זה כסף מהשמיים, אלא סכום כספי שמגיע לכם עקב טעות של רשויות המדינה. מהם בדיוק החזרי מס? מי יכול לקבל את החזרי המס? מה ניתן לעשות במקרה של פיטורין? איך מקבלים החזרי מס? כל מה שצריך לדעת, במאמר הבא.

 

רקע כללי על החזרי מס

החזרי מס taxes-refunds הם סכומים כספיים אשר מוחזרים לעובד עקב גביית מס מיותר ממנו. הגוף האחראי במס על גביית מיסים היא רשות המיסים, והיא עושה זאת באמצעות המע"מ, שגובה מס באופן עקיף ובאמצעות מס הכנסה, הגובה מס באופן ישיר מהאזרחים, דרך ההכנסות הקבועות.

מס הכנסה גובה מס גם מחברות ועצמאיים בדרכים שונות. במידה ומס ההכנסה מבצע שגיאה כלשהי בחישוביו, הנובעת מטעות אנוש, או חוסר ידיעה על מצבו של אדם מסוים, הוא יכול לגבות ממנו יותר מדי כסף ממה שהוא היה אמור לגבות. במקרים כאלה, ניתן לקבל החזר של הכסף שלא היה אמור להגבות מכם.

 

מי יכול לקבל החזרי מס

החוק קובע כי כל מי שנעשה לו עוול בחישוב המס זכאי לקבל מס. לכן, גם שכירים וגם עצמאיים יכולים לקבל את החזרי המס שלהם. מבחינת תשלום המס, יש הבדל מסוים בין הצורה שבה שכיר משלם מס לבין הצורה בה עצמאי משלם מס.

למרות זאת, גם עצמאי וגם שכיר הם עובדים המשלמים מס באופן קבוע למס הכנסה. גם במקרה של שכיר וגם במקרה של עצמאי, מס הכנסה יכול לבצע טעויות כלשהן ובכך לגבות מס עודף, כך שאין זה משנה מה סטטוס העובד.

 

החזר מס בגין פיטורין

שכירים שפוטרו יכולים במקרים מסוימים לקבל החזר מס בגין פיטורין. במידה ומס הכנסה לא מקבל עדכון לגבי מצבו של עובד שפוטר, הוא עשוי להאמין שהעובד מקבל עדיין את אותה המשכורת מאותו מקום העבודה.

מצב כזה עלול להוביל לחיובים שונים מטעם מס הכנסה. במידה ונגבה מכם מס עודף לעומת מה שהייתם צריכים לשלם ופוטרתם באותה השנה, ייתכן ותהיו זכאים לקבל החזר מס בגין פיטורין ממס הכנסה.

 

החזר מס לשכיר

שכיר שמאמין כי מגיע לו החזר מס ממס הכנסה, יכול להגיש בקשה להחזר מס באתר של רשות המיסים. הבקשה היא למעשה דו"ח מקוצר שיש להגיש. בבקשה יש לכלול בין היתר אישורים שונים, כמו אישורים על הכנסה או דמי אבטלה.

 

החזר מס לעצמאי

טופס דין וחשבון על הכנסות, מספר 1301, הוא הטופס אותו עצמאיים צריכים למלא על מנת לקבל החזר מס ממס הכנסה. ניתן למלא אותו באתר האינטרנט באופן מקוון, וניתן גם להגיש אותו לפקיד השומה במס הכנסה, בסניף הרלוונטי.

החזרי מס

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא פיננסים