נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

אלו הסוגים הקיימים של תקיפה מינית

מערכות יחסים פוגעניות

תקיפה מינית היא עבירה פלילית בעלת פוטנציאל נזק אדיר עבור הקורבן. תקיפות מיניות פוגעות בקורבנות ובסביבתם במישור הפיזי, במישור הנפשי ובמישור החברתי. כדי לזהות באופן ברור מקרים של תקיפה מינית, לסייע במניעתם ולתמוך בקורבנות, חשוב להכיר את הסוגים השונים של עבירות שמכונות תקיפה מינית

 

אונס וניסיון אונס – הפגיעות החמורות ביותר

שתי הפגיעות החמורות ביותר במסגרת העבירות שנכללות בהגדרה תקיפה מינית, הן אונס, שמוגדר ככפייה של יחסי מין ללא הסכמה וניסיון לאונס. אונס מתרחש גם כאשר הסכמה ליחסי מין ניתנת בעקבות איומים, תוך כדי שימוש בכוח, תחת השפעת חומרים או במצב הכרתי אחר שאינו מאפשר הסכמה מודעת. ניסיון אונס מתואר במקרים בהם הייתה כוונה שלא הושלמה לביצוע אונס בפועל. בהליכים משפטיים רלוונטיים יש חשיבות רבה להכרה בנזקי התקיפה ולמתן פיצויים בגין תקיפה מינית גם כחלק מהליך החלמה ושיקום של קורבנות.

אונס וניסיון אונס

 

מעשים פוגעניים

מעשים פוגעניים הם מעשים מיניים שמתבצעים ללא הסכמה אך אינם מגיעים עד כדי הגדרה של אונס או של ניסיון לאונס. בין סוגי התקיפה המינית שנכללים במעשים פוגעניים קיימים חשיפה או מגע לא הולם, מעשים מגונים, התעללות מינית, הטרדות מיניות פיזיות וכן מעקב והטרדה. מעשים פוגעניים, גם אם אינם מגיעים לרמה של פגיעה פיזית, הם גורמים לנזק נפשי רב. מעשים פוגעניים נוטים להיות מתמשכים וחזרתיים ועלולים לגרום לנזק נפשי ניכר לנפגעים. חומרת העבירה נקבעת פעמים רבות על פי מאפייני הקורבן או העבירה – קורבן חסר ישע או קטין ותקיפה בפומבי, למשל נתפסים כפשע חמור.

 

פגיעות יום-יומיות

בעוד סוגי התקיפה המינית עד כה הציגו את הפן החמור יותר של התקפות מיניות, על פי החוק, במסגרת תקיפות מיניות יום-יומיות נכללים סוגים של תקיפה מינית שהם פשוטים או קלי ערך רק בתיאוריה. זאת משום שבפועל, גם פגיעות כמו הטרדה מינית מילולית, הטרדה מינית במקום העבודה או מעקב והצצה, הן תקיפות מיניות בעלות השפעה וגרימת נזק רב לקורבנות. בין השאר, תקיפות מיניות כאלה משרות טרור על הקורבנות. מצב כזה עלול לגרום לדיכאון, לחרדה ולטראומה, לפגוע באופן משמעותי בביטחון העצמי של הקורבן ולהעמיד אותו בסיכון לפגיעות נוספות.

מעשים פוגעניים

 

תקיפה מינית בעולם המודרני

השינויים הטכנולוגיים והשינויים החברתיים והתרבותיים בעולם המודרני, שינו את מגוון התקיפות המיניות הקיים והוסיפו מוקדי סיכון נוספים. תקיפות מיניות מהסוג הזה הן למשל גזלת זהות, התחזות ואיומים על גבי רשת האינטרנט כמו גם פרסום והפצה של תוכן מיני ללא הסכמה. המרחבים הווירטואליים יצרו איומים חדשים בחסות הטכנולוגיה, אבל גם כלים לסיוע ולהגנה על נפגעים ולחשיפה של פוגעים.

 

לסיכום

תקיפות פיזיות, תקיפות מילוליות ותקיפות נפשיות הן רק חלק מהדרכים שבהן עלולים להיפגע קורבנות תקיפה מינית. זכרו שבמסגרת הסיוע לקורבנות באופן מיטבי, ידע הוא כוח.

פציעות יומיומיות

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
פורום רופאים
איך לתבוע גופים רפואיים?

בנוף שירותי הבריאות המורכב של היום, אנשים מוצאים את עצמם מדי פעם במצבים שבהם הם עשויים להצטרך לשקול צעדים משפטיים