נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

חוות דעת רפואית משפטית פלסטיקה – באילו מקרים צריך?

דוֹקטוֹר

הפלסטיקה, ענף הרפואה המתייחס לאסתטיקה, הוא תחום שרק הולך וגדל בשנים האחרונות. המרוץ הבלתי נגמר אחר אידיאל היופי מגדיל בצורה ניכרת את הביקוש לניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים שונים. נוסף על כך, מומחי פלסטיקה מסייעים גם במתן חוות דעת רפואית ללקוחות. במאמר הבא נסביר באילו מקרים עולה הצורך בחוות דעת רפואית משפטית בתחום הפלסטיקה.

 

מה התחום מכסה?

ראשית, לפני שנתכנס אל העולם המשפטי, חשוב להבהיר מה הם גבולות הגזרה של הרפואה הפלסטית. ענף זה מתייחס לכל הקשור בנראות החיצונית של הגוף וכולל כמובן טיפולים פלסטיים (כמו הגדלת חזה, הזרקת בוטוקס, הקטנת אף וכדומה) אך לא רק. טיפול במומים מולדים כמו שפה שסועה נעשים גם הם תחת ידיו וסמכותו של הפלסטיקאי. בנוסף, מומחה לפלסטיקה עוסק גם בפגיעות עור שונות, כמו למשל כוויות. אם כן כל הנושאים הללו (אשר למעשה מאגדים תחתיהם עוד מגוון רחב ומפורט של נושאים "קטנים" יותר) יכולים להופיע במסמך של חוות דעת רפואית פלסטיקה.

 

איפה נכנס העניין המשפטי?

מה הקשר בין משפט לפלסטיקה? ישנם כמה וכמה ערוצים שמפגישים בין העולמות. הבולט ביותר ככל הנראה הוא זה הקשור לתביעות על רשלנות רפואית. פציינטים שאינם שבעי רצון מהאופן בו טיפלו בהם בתחום האסתטיקה, יכולים במקרים מסוימים לתבוע (ולזכות) בבית המשפט על רשלנות רפואית שנעשתה להם. חוות דעת הרפואית משפטית תקבע אם אכן נעשה נזק חמור (וייתכן אף בלתי הפיך) בתחום האסתטיקה. בנוסף, חוות דעת עשויה להתייחס לפרוצדורה עצמה ולתופעות הלוואי של הטיפול – ייתכן ותוצאות הטיפול אינן מהוות רק מפגע אסתטי אלא גם סיכון בריאותי כלשהו, העומד בבסיס התביעה לרשלנות רפואית.

עניין נוסף הקושר בין התחומים הוא תביעה של המוסד לביטוח לאומי בהקשרים שונים (למשל אובדן כושר עבודה). תביעה זאת עשויה להתייחס לנכות שנגרמה לאדם אשר עשויה להתבטא גם בסממנים אסתטיים חיצוניים, כמו למשל כוויות. מקרים חמורים של פגיעה אסתטית, עשויים להביא גם לנזק נפשי של אדם ולרצון שלו להיחשף לציבור. נושא זה גם עלול לעלות בהקשר המשפטי, וגם להתקשר בדרך זאת או אחרת לתביעה. חשוב לציין שלא רק ביטוח לאומי או רשלנות רפואית הן סיטואציות משפטיות רלוונטיות, וייתכנו עוד תביעות, בנושאים או מול גופים אחרים, בהן יימצא ערך רב לחוות דעת רפואית משפטית בתחום הפלסטיקה.

 

לא רק בבית המשפט

לסיום, חשוב לציין שחוות דעת רפואית בתחום הפלסטיקה אינה רלוונטית רק עבור כותלי בית המשפט. מטופלים יכולים לפנות למומחי פלסטיקה על מנת לקבל חוות דעת שתדריך אותם באופן בו כדי להם לטפל בנושא האסתטי המעסיק אותם. לחוות דעת מסוג זה יכול להיות ערך לא פחות חשוב מזאת המשפטית, מכיוון שהיא יכולה להשפיע באופן ניכר על התוצאה הסופית של הטיפול האסתטי שייעשה.

דוֹקטוֹר

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
צמח
4 יתרונות של צמח הליקוריץ

צמח הליקוריץ הוא צמח בר שגדל במקומות רבים בעולם. בשנים האחרונות הולכת ומתבררת ההבנה שלצמח הזה יכולות להיות השפעות חיוביות