נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

סוגים של עבירות נשק והעונשים הקבועים בגינן בחוק

סוגי נשק

לעיתים קרובות אנו שומעים באמצעי התקשורת על מקרי רצח שהתבצעו ברחבי הארץ שהתבצעו באמצעות שימוש בנשק, כאשר במקרים רבים מדובר על מקרי "סגירת חשבונות" בין משפחות פשע או כנופיות אחרות. פעמים רבות מי שנקלע לתוך האש אלו אזרחים חפים מפשע, שלעיתים אף משלמים בחייהם. כדי למגר תופעות שכאלו, המחוקק קבע מספר עבירות הקשורות בנשק. מהן עבירות הנשק השונות הקיימות בחוק העונשין הישראלי, ומהם העונשים הקבועים בחוק בגין ביצוע כל אחת מעבירות אלו?

 

מהן עבירות נשק?

נשק מוגדר לפי החוק ככל כלי שמסוגל להמית או להזיק לאדם. המחוקק הישראלי מעוניין למנוע מאזרחים שימוש לא אחראי בנשק, ולכן מונע את השימוש בו וכל פעולה שקשורה בכך באופן גורף. אי לכך, בישראל ישנו איסור בחוק על נשיאה, שימוש, ייצור או מכירה של נשק בידי אזרחים, כל עוד הם לא קיבלו את האישור הדרוש לכך מהמקורות המוסמכים.

מטרתן של עבירות נשק הוא למנוע מצבים כמו אלו שתוארו לעיל – מקרים בהם נעשה שימוש בנשק לצורך נקמה או "סגירת חשבון" בין כנופיות של עבריינים, אשר לוקחים את החוק לידיהם ונוטלים את חייהם של אנשים אחרים, לעיתים תוך פגיעה בחפים מפשע באמצעות ירי ללא הבחנה.

 

מהם הסוגים של עבירות נשק הקיימים בחוק ומהם העונשים בגין עבירות אלו?

עבירות של רכישה, אחזקה, נשיאה והובלה של נשק

החוק אוסר על כל אזרח שלא קיבל את הרישיון המתאים להחזיק, לרכוש, להוביל או לעשות כל שימוש דומה בנשק. העונש הקבוע בצד החזקה או רכישה של נשק ללא אישור הוא עד 7 שנות מאסר, אך העונש יחמיר לעד 10 שנות מאסר ככל שמדובר בנשיאה או הובלה של נשק.

 

עבירות של ייצור או סחר בנשק

ישנה חשיבות שלילית מיוחדת לעבירות של ייצור, ייבוא, ייצוא או סחר בנשק, כולל ביצוע של עסקאות נשק מכל סוג, בשל הפוטנציאל לפגיעה בביטחון ובשלום הציבור הגלום בפעולות אלו. בשל חומרת פעולות אלו, המחוקק קבע עונש של עד 15 שנות מאסר בגין ביצוען.

 

עבירות של ניסיון לחבלה באמצעות חומרים נפיצים

עבירות אלו מתייחסות למצבים בהם אדם מניח חומר נפיץ מכל סוג שהוא ובכל מקום שהוא, מתוך כוונה לגרום לחבלה לזולת. שימוש בחומר נפיץ במרחב הציבורי יכול להיחשב כשימוש בנשק ללא הבחנה, כאשר לעיתים קרובות אין למפגע שליטה במי הוא יפגע תוך ביצוע עבירה זו. אי לכך, העונש בצד ביצוע עבירה זו הוא חמור ועומד על עד 14 שנות מאסר.

 

עבירות מתן אמצעים לביצוע פשע

עבירות אלו מתייחסות לאדם שלא מבצע את הפשע בעצמו, אלא רק מעניק תשתית נוחה יותר למבצע העבירה לביצועה. העונש בגין עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר.

 

אקדח עם כדורים

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
פורום רופאים
איך לתבוע גופים רפואיים?

בנוף שירותי הבריאות המורכב של היום, אנשים מוצאים את עצמם מדי פעם במצבים שבהם הם עשויים להצטרך לשקול צעדים משפטיים