נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מה זה סקר סיכונים ומתי צריך זאת?

הערכת סיכונים

אחד הרגעים הלא נעימים בחייהם של בעלי חברות, הוא הרגע שבו נופלת ההבנה שיש צורך בשינוי. שהדרך שבה אנחנו הולכים מובילה אותנו למקום לא נכון, והמצב משתקף במספר דרכים – מאי שביעות רצון הלקוחות ועד למצב הפיננסי המתדרדר. יש צורך לעשות בדק בית, ולעשות דברים בצורה מעט שונה. במאמר הקרוב נסביר איך סקר סיכונים יכול להיות התשובה הטובה ביותר למצב הנתון, ואף להחזיר את החברה למסלול הבטוח לניצחון.

 

מהו סקר סיכונים?

כל חברה צריכה לקחת באופן תדיר סיכונים מסוימים, וסקר סיכונים תורם להבנת ומיפוי מצב החברה, ואיך כדאי לפעול מתוך המצב הנתון. את סקר הסיכונים יש לעשות באופן ניטרלי לחלוטין, ומשום כך יש צורך לפנות לחברה חיצונית.

סקר סיכונים שייעשה מתוך החברה יהיה מוטה לצד כלשהו, ולא ייתן את התוצאה הרצויה. הסקר נעשה ע"י חוקר פרטי אשר מגיע אל החברה, עובד לצד המחלקות הרבות שבחברה בכדי לקבל את התמונה השלמה והאיכותית ביותר – ולאחר תקופה מסוימת חוזר אל החברה עם מסקנותיו.

 

מדוע כדאי לעשות סקר סיכונים?

בעולם העסקים, שמשתנה בכל רגע ורגע מקצה אחד אל השני – אין אפשרות להישאר מאחור. כיום, אין חברה גדולה שמכבדת את עצמה ולא מקיימת סקר סיכונים כל מספר חודשים – מחברות הבנקים הגדולות ועד לענקיות הדלק וחברות הביטוח.

ההבנה שהשוק דינמי חלחלה לעורקי החברות הגדולות, וסקרי הסיכונים נותנים אבחנה יותר מדויקת לגבי מצבו הנוכחי ומסקנות כיצד כדאי לפעול בתקופה הקרובה. מעבר למניעת הפסדים פיננסיים – סקר הסיכונים במקרים רבים יכול לגרום לרווחים ולתת פרספקטיבה טובה על העתיד הקרוב.

 

איך סקר הסיכונים מתבצע בפועל?

בתחילה, מציבים מראה מול המצב הקיים. משקפים בצורה אמיתית וכנה את מצב החברה, ללא עיגול פינות או שיפוצים קוסמטיים כלשהם. לאחר מכן, מעלים את הסיכונים שעתידים לצאת לפועל בחברה – ומחלקים אותם לקריטריונים כגון הסתברות, חומרה ואפקטיביות הסיכון. בקרה זו נותנת תמונת מצב ברמה גבוהה לגבי המהלכים שעתידים לקרות בקרוב, והאם כדאי לממש אותם בפועל. תופתעו לגלות שדברים שנאמרים בחללים סגורים נראים אחרת לגמרי כשהם עולים על הכתב.
לאחר מכן, נרשמות תוכניות פעולה שונות לקראת ביצוע הפעולות ורשימת הדברים שיצטרכו להיעשות בהתאם (אישורים ממשלתיים, השכרת שירותים חיצוניים וכו'). סקר הסיכונים מביא עמו המלצות ליישום הוראות ותקנות חדשות בחברה, כאלו שיכולות להפוך אתכם לסוס המנצח במרוץ העסקים.

 

לסיכום

לקראת פרסום סקר הסיכונים, הדרג הבכיר כוסס את ציפורניו. החברה מתחילה לרדת במדרון חלקלק, ונדמה שרק נס יצליח להחזיר אותה על דרך המלך. וכשהסקר מגיע – אין אדם אחד שיכול היה לצפות לתוצאות האלו. נקודות מבט שונות לחלוטין מכל מה שהיה נהוג עד היום בחברה, שבמבט לאחור נשמעות הגיונית וגאוניות. הצעדים ננקטו, החברה חוזרת להיות מהמובילות בשוק. סקר הסיכונים הוכיח את עצמו בפעם המי-יודע-כמה.

הערכת סיכונים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עסקים