נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

עיקול נכסים

בית מעוקל

 

עיקול נכסים הוא מושג שמתייחס להחרמת רכוש וכספי החייב. יש מספר סיבות אפשריות לעיקול נכסים: כאשר החייב אינו מסוגל לשלב את חובותיו, הנכסים המעוקלים יכולים לשמש לפריעת החוב; וכאשר יש חשש שהחייב ייפטר מנכסיו על מנת להימנע מעיקולו ופירעון החוב. במסגרת העיקול, נכסים יכולים להיות מוחרמים או מוקפאים (כמו למשל, במקרה של משכורת). בפני החייב, עומדות מספר אפשרויות שונות להתמודדות עם המצב. כל הפרטים במאמר

 

הליך העיקול

על מנת שחייב יקבל צו עיקול, יש לפתוח נגדו תיק בהוצאה לפועל. האדם שפותח את התיק, נקרא זוכה. הזוכה יכול להגיש בקשה לפתיחת הליכים בהוצאה לפועל נגד חייב כאשר הוא קיבל צו ביהמ"ש לטובתו, או שיש בידו שטר, המחאה או משכנתא שהוא רשאי לפדות. כמו כן, במידה ולחייב יש חובות לזוכה, שאין ביכולתו לפרוע, יכול הזוכה לדרוש צו עיקול. צו העיקול, בצורתו הנפוצה ביותר, מופנה למעסיקו של החייב ולחשבון הבנק שלו, ודורש את הקפאת המשכורת של החייב או את הקפאת חשבונו בבנק. צו עיקול עשוי גם להינתן לאחר צבירת חובות לבנק – לדוגמא, באמצעות הלוואות רבות שאין אפשרות להחזירן, וצבירת ריביות מנופחות.

הוצאה לפועל אינה הגוף היחידי שרשאי להטיל צו עיקול על חשבון בנק: גם מס הכנסה, המוסד לביטוח לאומי, עיריות מוניציפליות ועוד. כאשר מוטל צו עיקול, יקבל החייב התראה על כך שחשבונו בבנק מוקפא, ועל כן כל הכסף הנכנס לשם – כולל משכורתו. מדובר בהליך מורכב וקשה, הן מבחינה בירוקרטית והן מבחינה נפשית, אך אין להימנע מלהתמודד עמו, פן יחמיר המצב וההגבלות המוטלות על החייב.

 

האפשרויות הניצבות בפני החייב

חשוב להבין כי יש הגבלות שמגינות על נכסים מסוימים שבידי החייב: לא ניתן לעקל את משכורתו המלאה, ויש קריטריונים לסכום שיש להשאיר בידו, בהתאם למצבו המשפחתי. כמו כן, יש נכסים חיוניים שאין באפשרות ההוצאה לפועל להחרים, אלא אם כן בגינם התפתח החוב.

החייב רשאי להגיש בקשה לביטול צו העיקול על חשבון הבנק, על משכורתו ועל נכסים נוספים, או ליצור הסדר עם הנושים – כמו פריסת החוב לתשלומים או הפחתה של החוב.

לא חייבים להגיע למצב של עיקול נכסים! הסתייעות בגורמים מקצועיים, יכולים לסייע בידכם להימנע ממצב זה, באמצעות מחיקת חובות לבנק הפועלים, הסדר נושים ועוד.

 

בהליך מסוג זה, ובהליכים אחרים כמו פשיטת רגל, חדלות פירעון ועוד, מומלץ להסתייע בעורך דין מנוסה. עורך דין מיומן שמכיר את דרכי ההתנהלות של הגופים השונים ושל גוף ההוצאה לפועל, יוכל לייעץ מהו ההליך המתאים ביותר שלא יחמיר את מצבו הכלכלי של החייב. משרד עו"ד דן מור מזמין אתכם לשיחת ייעוץ ללא עלות, על מנת שנוכל לגבש עבורכם את האסטרטגיה הנכונה ביותר לכם ולצורכי משפחתכם, הנכסים שלכם והעסק שלכם.  

בית מעוקל

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא נדל"ן ופיננסים